Algi (inaczej glony lub wodorosty) to słodko- lub słonowodne rośliny wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym z uwagi na swoje ogromne właściwości odżywcze. Do najpopularniejszych należą:
– spirulina – słodkowodna mikroalga, składająca się z niemal 60% białka i z tego powodu nazywana „zielonym mięsem”,
– chlorella – również słodkowodna, posiadająca m.in. właściwości neutralizujące nieprzyjemny zapach z pyska psa,
– Ascophyllum nodosum – czyli alga morska, ceniona i polecana głównie z uwagi na zawartość nienasyconych kwasów Omega-3.
Właściwości alg morskich
Warto wiedzieć, że algi stanowią źródło witamin A, C, D, E i witamin z grupy B, minerałów, jodu, cynku, miedzi, selenu i manganu, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli dodamy do tego ich wysoką przyswajalność, łatwo zrozumieć, dlaczego określane są jako superfoods, czyli całkowicie naturalna i zdrowa „superżywność” korzystnie wpływająca na pracę organizmu.
Czy jednak, jako suplement, algi wskazane są również dla naszych czworonogów? Jak najbardziej tak! Posiadają one szerokie zastosowanie m.in. w:
– hamowaniu formowania kamienia nazębnego oraz utrzymaniu higieny zębów,
– poprawie pigmentacji sierści, skóry i nosa,
– profilaktyce chorób nowotworowych,
– wspomaganiu leczenia alergii i problemach z tarczycą,
– regulacji niedoboru jodu,
– algi ponadto regulują pracę jelit i stężenie glukozy we krwi.
Jak podawać psu algi
Algi morskie dostępne są na rynku w formie sproszkowanej lub tabletek. Należy jednak pamiętać, że naszemu czworonogowi podawać należy suplementy przeznaczone jedynie dla psów! Każdorazowo należy przy tym dawkowanie dostosować do wielkości i sposobu karmienia psa, postępując zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania lub zaleceniami weterynarza. Algi morskie mogą też występować w gotowych karmach dla psów, jak na przykład naszej – z mięsem jelenia i warzywami