Dziczyzna to inaczej mięso zwierzyny łownej, dziko żyjącej na wolności, której wyróżniamy kilka rodzajów: ptactwo (jak np. bażanty), dziczyznę drobną (np. zające) oraz tzw. dziczyznę grubą (jak m.in. jelenie, sarny, czy dziki). Mięso to znamy z naszych domowych kuchni, ale czy jest ono polecane również w diecie psa?
Właściwości dziczyzny
Dziczyzna nie tylko charakteryzuje się wyjątkowym smakiem i aromatem, ale jest również mięsem lekkostrawnym, cenionym z uwagi na swoje walory odżywcze. Z pewnością doceni je więc wielu psich smakoszy!
Przede wszystkim dziczyzna uważana jest za zdrowszą od mięsa hodowlanego, ponieważ pochodzi od zwierząt mających pełną swobodę ruchu, żywiących się pokarmem całkowicie naturalnym, ale jednocześnie różnorodnym, w którym nie brakuje m.in. ziół, czy owoców jagodowych. Dzięki temu jest nie tylko bogata w cenne składniki i uważana za wolną od alergenów, ale także charakteryzuje się mniejszą zawartością tłuszczu.
Ponadto mięso zwierzyny łownej stanowi doskonałe źródło:
– pełnowartościowego białka bogatego w egzogenne aminokwasy,
– witamin (zwłaszcza z grupy B) – szacuje się, że zawiera ich nawet czterokrotnie więcej niż mięso hodowlane!
– wapnia, fosforu, magnezu oraz żelaza, którego zawiera więcej niż czerwone mięso.
Dziczyzna jest więc doskonałym wyborem w żywieniu psów, zwłaszcza alergików, psów skłonnych do anemii i nadwagi, a także psich seniorów i szczeniąt. Stanowi źródło łatwo przyswajalnego białka oraz korzystnie wpływa na kondycję fizyczną oraz układ nerwowy i pokarmowy psa.
W jakiej formie podawać psu dziczyznę?
Dziczyzna to najzdrowsze i najbardziej wartościowe mięso dostępne na rynku, dlatego warto podawać ją psu jako urozmaicenie lub podstawę psiej diety:
– w formie surowej – o ile pochodzi ze sprawdzonego źródła i zostało przebadane na obecność pasożytów (w tym miejscu warto zaznaczyć, że każde mięso zwierzyny łownej trafiające do oficjalnej sprzedaży takie badania posiada);
– po obróbce termicznej;
– w formie karm, których bazę stanowi świeża i suszona dziczyzna (jak np. Pełnoporcjowa karma sucha – Jeleń z warzywami );
– w formie przekąsek (jak np. nasze smaczki treningowe z mięsem dzika i mięsem jelenia, suszone mięso zająca lub dzika, mięsne kąski z bażanta, noga sarny), przy czym należy pamiętać, aby gryzaki te suszone były naturalną metodą, wolną od konserwantów i zbędnych dodatków oraz pochodziły ze sprawdzonego źródła.