Lato to czas, w którym wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom, ale i naszym psom. Niestety, często nie mamy świadomości, że psy są dużo bardziej narażone na przegrzanie i udar słoneczny niż ludzie, ponieważ nie wydalają nadmiaru ciepła poprzez pot… To właśnie w tym czasie powinniśmy zwrócić więc szczególną uwagę na samopoczucie naszego pupila i mieć na uwadze kilka zasad, które pozwolą mu przetrwać ten trudny czas:
Przede wszystkim woda
O konieczności zapewnienia psu stałego dostępu do czystej i świeżej wody nie trzeba przypominać. W trakcie upałów kwestia ta staje się jednak szczególnie istotna, dlatego powinniśmy zadbać nie tylko o wystarczającą jej ilość, ale również o jej częstą wymianę – wysokie temperatury sprzyjają namnażaniu w misce bakterii.
Spacery
W trakcie upałów starajmy się tak zorganizować czas, aby dłuższe spacery przypadały rano lub wieczorem, natomiast w ciągu dnia lepiej zrezygnować z dłuższych przechadzek na rzecz krótszych spacerów. Lepiej również zrezygnować z aktywności fizycznej w godzinach między 11 a 17, aby nie narażać psa na przegrzanie.
Jeśli jednak spacerujemy w godzinach, w których przypada największe nasłonecznienie, starajmy się unikać nagrzanych powierzchni (jak np. asfalt), które mogą poparzyć opuszki łap psa i kierujmy się do cienia. Warto też zabrać ze sobą wodę, a jeśli jest taka możliwość – pozwolić psu schłodzić się w rzece lub jeziorze. Nigdy jednak nie zmuszajmy naszego pupila do wejścia do wody!
Pies sam w domu
Jeśli nasz czworonóg pozostaje w ciągu dnia sam w pustym mieszkaniu lub domu, warto zapewnić mu dostęp do pomieszczenia w pełni zacienionego. Na pewno też wielką ulgą będzie dla niego możliwość położenia się na chłodnej kafelkowej posadzce w łazience lub kuchni lub przebywanie w zacienionym ogrodzie.
Odpowiednia pielęgnacja
Sierść pełni ważną funkcję, ponieważ w zależności od temperatury otoczenia chroni przed zimnem lub…chłodzi. Błędem jest więc całkowite pozbawianie psa sierści w okresie upałów, co znacznie zmniejsza ochronę jego skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Istotne jest także utrzymanie sierści w bardzo dobrym stanie – źle rozczesana, skołtuniona, ze zbitym podszerstkiem nie będzie spełniała swojej funkcji wentylacyjnej, a wszelkie jej zaniedbania mogą spowodować odparzenia.
Bez kagańca i ubranek
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przeciwieństwie do człowieka, pies pozbawiony jest możliwości wydalania z organizmu nadmiaru ciepła poprzez pocenie, a swoją temperaturę obniża dysząc. Warto więc mieć to na uwadze w okolicznościach, w których wymagane jest założenie mu kagańca (np. podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej). Zwykły kaganiec uniemożliwia bowiem psu szersze otwarcie pyska, co w trakcie upału może być dla niego bardzo niebezpieczne. W takim wypadku najwłaściwszy dla naszego czworonoga będzie lekki kaganiec fizjologiczny, który dzięki swojej budowie umożliwia swobodne ziajanie oraz picie.
W trakcie upałów niewskazane jest również noszenie przez psy jakichkolwiek ubranek pełniących jedynie funkcję dekoracyjną.
Uwaga na psy o specjalnych potrzebach
W trakcie upałów powinniśmy zwracać szczególną uwagę na psy:
– chore i otyłe, starsze, szczeniaki i ciężarne suki – wysokie temperatury nie tylko stanowią dodakowe obciążenie dla organizmu psa, ale mogą też wzmagać objawy chorobowe – dotyczy to zwłaszcza chorób układu krążenia,
– psy ras pozbawionych sierści (jak np. grzywacz chiński) – wymagają one dodatkowej ochrony przed promieniowaniem słonecznym w postaci specjalnego kremu dla psów z filtrem UV. W żadnym wypadku nie stosujemy kremów przeznaczonych dla ludzi!
– psy ras brachycefalicznych (o skróconych pyskach) lub kundelki w typie takich ras – z uwagi na specyficzną budowę, kanaliki nosowe u takich psów nie tylko utrudniają oddychanie, ale i gorzej chłodzą wdychane powietrze.