Coraz większe zanieczyszczenie środowiska sprawia, że wątroba naszego pupila wystawiona jest każdego dnia na ciężką próbę. Jako organ odpowiedzialny za detoksykację, narażona jest na znacznie większe niż jeszcze kilkanaście lat temu obciążenie wynikające z obecności metali ciężkich i związków chemicznych w powietrzu, wodzie i roślinach. Weterynarze alarmują też o coraz częstszych chorobach dotykających przeciążone wątroby psów – nie tylko tych starszych, ale i młodych.
Funkcje wątroby
Wątroba u psa, to największy i bardzo wrażliwy organ, umiejscowiony w nadbrzuszu obok żołądka, dwunastnicy i prawej nerki. Pełni kilka bardzo istotnych funkcji, takich jak m.in.:
- produkcja żółci – wspierającej proces trawienia tłuszczu,
- udział w większości procesów metabolicznych – np. w przemianach cholesterolu i żelaza,
- produkcja heparyny – zapobiegającej krzepnięciu krwi w żyłach i tętnicach,
- udział w termoregulacji organizmu psa i regulacji gospodarki wodnej,
- oczyszczenie krwi z toksyn i wszelkich szkodliwych substancji – pochodzących zarówno z zewnątrz, jak i tych powstałych w procesie trawienia.
Wątroba jest więc niezwykle istotnym organem, pełniącym w organizmie rolę swego rodzaju laboratorium, bez którego zwierzę nie ma szans na przeżycie. Ogromną rolę w utrzymaniu jej w zdrowiu i pełni sprawności pełni więc przede wszystkim profilaktyka: regularne szczepienia (m.in. przeciwko chorobie Rubartha, czy leptospirozie), profilaktyka kleszczowa (tu należy pamiętać o groźnej babeszjozie), niepodawanie psu leków przeznaczonych dla ludzi (m.in. paracetamolu i ketokonazolu) i niektórych pokarmów (np. czekolady i kakao).
Ogromnym wsparciem dla całego układu pokarmowego z pewnością jest odpowiednia dieta – czyli wybór odpowiednio zbilansowanej, niskoprzetworzonej karmy. Z pomocą dodatkowo przychodzi nam sama natura z ostropestem plamistym – rośliną o niezwykłych właściwościach ochronnych i regeneracyjnych.
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum) można spotkać na łąkach i plantacjach w niemal całej Europie. Uznany jest za roślinę leczniczą głównie z uwagi na występowanie w niej sylimaryny – działającej hepatoprotekcyjnie – czyli ochronnie, regenerująco i stymulująco na hepatocyty (komórki wątroby). Sylimaryna, naturalnie występująca w owocach ostropestu plamistego, wykazuje również silne działanie odtruwające – może być wykorzystywana w leczeniu po zatruciu muchomorem sromotnikowym oraz w alkoholowej chorobie wątroby.
Wśród dodatkowych, korzystnych właściwości ostropestu znajdują się: regulacja wydzielania żółci w układzie trawiennym, regulacja poziomu glukozy we krwi, regulacja ciśnienia krwi, funkcja antyoksydacyjna (z uwagi na występowanie w roślinie witaminy E) oraz wsparcie odporności.
Z uwagi na swoje liczne właściwości prozdrowotne, ostropest plamisty z powodzeniem wykorzystywany jest więc w profilaktyce chorób wątroby i układu trawiennego nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Stosowany jest w postaci oleju, jak i mielonych nasion, które charakteryzują się większą biodostępnością sylimaryny i innych składników aktywnych.
Mielone nasiona ostropestu znajdziesz w karmach suchych nutriWILD – z mięsem jelenia oraz wołowiną. Dodaliśmy je do naszych karm jako uzupełnienie psiej diety, wspomagające układ trawienny i regenerujące wątrobę, poprawiające metabolizm oraz zapobiegające stanom zapalnym.